فلسفه دادن هدیه چیست ؟

چرا افراد علاقه مند هستند به عزیزان خود هدیه و کادو بدهند ؟ تا به حال به این فکر کردید که هدیه دادن چه تاثیری روی کادو گیرنده و کادو دهنده دارد و کدام یک احساس بهتری به دست خواهند آورد ،کسی که هدیه می دهد یا کسی که هدیه دریافت می کند؟ هدیه دادن از دیرباز یک سنت  ، جهت نشان دادن ابراز علاقه ، وفاداری ،تجدید دوستی بوده است ، چه زمانی که برای پادشاهان هدیه و جواهر می برده اند و دخترانشان را به عقد پسر کشور همسایه در می آورد ه اند و چه زمانی که رئیس جمهور های دو کشور مختلف برای ابراز دوستی دو کشورشان هدایای را رد و بدل می کردند. این بعد سیاسی هدیه می باشد و در زندگی روزمره هم برای فرزند ،خانواده ، همسر و معشوق کادو می خرند تا هم احساس خوبی پیدا کنند و هم احساس خوبی بدهند.

فلسفه دادن هدیه چیست ؟ چرا افراد علاقه مند هستند به عزیزان خود هدیه و کادو بدهند ؟ تا به حال به این فکر کردید که هدیه دادن چه تاثیری روی کادو گیرنده و کادو دهنده دارد
فلسفه هدیه در علم  روانشناسی

اصولا فرقی هم نمی کند هدیه ای که شما می خواهید بگیرد ، هدیه برای خانم ها ، هدیه برای آقایان , هدیه برای کودک ، هدیه نوزاد باشد. دوین برد ، استادیار و رئیس گروه علوم رفتاری در دانشگاه جنوبی ساوانا می گوید: تمام انچه در دادن هدیه وجود دارد یک غلیان احساسی می باشد ، و زمانی این غلیان حسی به اوج خود می رسد که شما به فکر خرید هدیه می افتید و سپس آن را جستجو می کنید.  برد می گوید دادن هدیه و کادو یکی از راه های کمک به کاهش احساس گناه یا عذاب وجدان می باشد ، برد تاکید میکند که عده ای تحویل  کادو و هدیه را معادل خریدن و ارسال کادو به صورت آنلاین می دانند ، یعنی به صورت انلاین می خرند و ارسال می کنند ، البته این از معایب پیشرفت تکتولوژی می باشد ، ولی رسم کادو و هدیه دادن می بایست به صورت کاملا حضوری انجام بگیرد و شما ارتباط حسی را از طرف مقابلتان بگیرید.

فلسفه هدیه از لحاظ روانشناسی

برد اعتقاد دارد در بعضی موارد دادن کادو و هدیه ممکن است باعث ایجاد استرس و فشار بر شخص کادو گیرنده یا سرخوردگی پس از دادن کادو گردد, در مورد اول زمانی باعث استرس می شود که شما هنوز نمی دانید طرف مقابلتان با دریافت کادوی شما چه عکس العملی نشان خواهد داد و سعی می کنید با دادن کادوهای گران قیمت او را خوشحال نمائید ولی ما به شما پیشنهاد می کنیم جز در موارد خاص سرغ کادوهای فراتر از بودجه خودتان نروید ، حتی یک کارت پستال ساده نیز می تواند باعث خوشحالی طرف مقابل شما شود. سرخوردگی و افسردگی بعد از دادن کادو زمانی پیش می آید که فرد احساس می کند که کادو و هدیه مناسبی نخریده است و در شان و منزلت طرف مقابلش نبوده است ، یا در صورتی که در مهمانی این هدیه را داده است نسبت به دیگران زیاد رضایت بخش نبوده است . پیشنهاد دکتر سیلورنیل تمرکز بر روی طرف مقابلتان به عنوان کادو گیرنده است نه ارزش ریالی کادو .

فلسفه هدیه و کادو
دکتر دارنل سیلورنیل مدیر مرکز مشاوره روانشناسی پیشرفته می گوید ، ما در متد های پیشرفته روانشناسی به دانشجویان و روانشناسان اینده اموزش می دهیم که میزان بشر دوستی و علاقه افراد به دیگران باعث ایجاد احساس خوب درخودشان و به طبع تعالی جامعه می شود. وقتی شما به کسی کادو می دهید در حقیقت اول خود را و سپس به وی علاقه مندید. و همین باعث ایجاد شادابی و نشاط در جامعه می گردد ، چیزی که در میان جوامع نزاد پرست وجود ندارد ،چون حس نوع دوستی وجود ندارد.

چه مواردی اثرات هدیه و کادو دادن را تهدید می­ نمایند؟

در بعضی از موارد هدیه اثر مطلوب خود را از دست داده و به جای ایجادو محبت، دوستی موجبات دلخوری افراد را فراهم میکند . این موضوع در این روزها در حد بیشتری آثار هدیه و کادو دادن را تحت تاثیر قرار داده است. در گذشته سعی ­می شدکادو های دست ساز به افراد هدیه داده شود  از این طریق براساس وقت و هزینه انجام شده، برای هدیه گیرنده دارای ارزش بسیاری بود. در حال حاضر این موضوع از حالت معنوی خارج و شکل مادی به خود گرفته است. با پیشرفت فن­اوری خرید هدیه و ارسال آن به صورت آنلاین رایج شده است که این موضوع باعث کاهش اثرات هدیه دادن شده است.
چرا که روانشناسان معتقدند تاثیر شگفت هدیه دادن تنها زمانی نمود دارد که به صورت حضوری انجام گیرد. همچنین در برخی موارد افراد هدیه را با نیاتی سوء تهیه می­ کنند این مورد نیز باعث کم رنگ شدن خواص مطلوب کادو دادن می ­گردد. تهیه کادوهای گران قیمت برای فخرفروشی و خودنمایی و یا تحقیر افراد دیگر از مواردی هستند که خاصیت مطلوب هدیه و کادو دادن را در دورهمی­ های مناسبتی نظیر عروسی، تولد و غیره تحت تاثیر خود قرار داده اند.

سخن  پایانی

اگر بخواهیم جمع بندی و خلاصه ای از این مقاله نمائیم ، به این نتیجه می رسیم که خرید هدیه و کادو ،به نوعی باعث کاهش اضطراب و افسردگی در شما خواهد شد ،
نیازی نیست که کالاهای گران قیمت بخرید تا طرفتان را خوشحال نمائید ،کافیست فقط وقت بگزارید و کادویی را انتخاب نمائید که باعث خوشحالی و حس خوبی در شما و طرف مقابلتان گردد ،همین .!!!

با کادوتینا بروز باشید و هدایای متفاوت و خاصی را تهیه کنید.

نظرات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.کادوتینا فروشگاه هدیه خاص

یا از طریق اکانت  اینستاگرام ما را دنبال کنید.

0/5 (0 Reviews)
اشتراک گذاری با :