به تاریخچه ی هدیه دادن فکر کرده اید ؟

هدیه و کادو دادن به گذشته های دور باز می گردد و از سنت های ملی ایرانیان محسوب می ­گردد. افراد با هدیه و کادو دادن سعی دارند علاقه و دوستی و وفاداری خود را به هدیه­ گیرنده نشان دهند. این موضوع در سطح بین­ المللی نیز حائز اهمیت است چرا که مشاهده می­ شود سران کشورهای مختلف در ملاقات های خود سعی می­ کنند با تقدیم هدیه و کادو محبت و دوستی ملت خود را ابراز نمایند. رواج سنت تقدیم هدیه در جامعه از لحاظ روانشناسی باعث ایجاد نشاط و مودت بیشتر می­ شود. رواج تقدیم کادو در خانواده نیز باعث استحکام هرچه بیشتر ارکان آن شده و باعث به وجود آمدن احساس خوب بین اعضای خانواده می­ گردد. براساس عقیده متخصصین علوم رفتاری هدیه دادن یک جوشش احساسی استکه اوج آن در زمان فکر کردن به تهیه کادو اتفاق می­افتد و بر این اساس استکه فرد در هر شرایطی تمایل دارد که کادو را تهیه و تقدیم مخاطب خود نماید.

جنبه های مختلف هدیه دادن

 

سنت ایرانیان

در سنت ایرانیان هدیه و کادو دادن در واقع سعی در شادمان کردن مخاطب بدون چشم­داشت می­ باشد. ایرانیان از دیرباز براساس فرهنگ غنی خود بدون منت سعی در خوشحال کردن مخاطبینی داشته­ اند که محبت و نظر لطف بیشتری در مورد آنان داشته ­اند. این موضوع به عقیده کارشناسان نوعی تمرین از خود گذشتگی و ممارست ترویج اندیشه نیک و محبت بوده است. هدیه و کادو دادن در جوامع که دارای عقاید نژادپرستانه هستند نسبت به جوامعی که از فرهنگ غنی برخوردار هستند از اقبال کمتری برخوردار است. این موضوع تاثیر شگرفت هدیه دادن در رواج شادمانی و محبت بین نژادها را تقویت می­ نماید.

هدیه دادن ایرانیان

هدیه و کادو در آیین دینی

در دین اسلام هدیه به مفهوم هدایت از روی توجه می­ باشد، از این رو در قرآن کریم شتر را که در روز عید قربان ذبح می­ نمایند هدی می ­نامند. به این مفهوم که قربانی به عنوان یک هدیه به پیشگاه خداوند محسوب می­ شود و با توجه به اینکه مادیات به خدا نمی­ رسد این اقدام تقوای افراد را به ثبوت می ­رساند که موجبات اظهار عبودیت و در امان ماندن از خشم الهی را تضمین می ­نماید. کادو دادن باعث از بین رفتن کینه و دلخوری­ های بین افراد می ­شود و این موضوع از لحاظ دین اسلام موجبات تحکیم جامعه را سبب می­ شود.از این رو به این سنت در دین اسلام بسیار توصیه شده است.این موضوع به صورت بسیار جدی در تمامی ادیان و فرهنگ های غنی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. چرا که رسالت تمامی ادیان و فرهنگ ها ایجاد مودت و دوستی بین انسان ها می­ باشد و هدیه و کادو دادن می ­تواند رسیدن به این هدف را تامین نماید.

 

هدیه دادن

اثر هدیه و کادو دادن از لحاظ پزشکی

روانشناسان بر این عقیده هستند که دادن هدیه باعث ایجاد رضایت از خود در بین افراد جامعه می­ شود. لذت این رضایت مانع از بروز برخی مشکلات رفتاری و روحی نظیر بروز افسردگی در افراد می ­گردد. در پروسه درمان بسیاری از بیماری های رفتاری و روحی ابراز محبت به دیگران جزو برنامه ­های اصلی درمان هستند. کادو دادن افراد به یکدیگر باعث افزایش محبت می­ گردد و از این رو می ­تواند نقش بسیار مهمی در درمان و رفع بسیاری از بیماری های روحی ایفا نماید. به عقیده محققین دادن هدیه و کادو می ­تواند نقش مهمی در کاهش احساس به گناه افراد بازی نماید. از این رو در فرهنگ بسیاری از ملل در صورت بروز اختلاف بین افراد سعی می ­شود در اولین ملاقات برای عذرخواهی؛ از هدیه دادن برای فراموش کردن برخی اعمال ناپسند استفاده نمایند. خرید هدیه نیز حس خوشایندی را برای افراد جامعه ایجاد می ­کند. براساس مطالعات، خرید هدیه به علت اینکه انتظار رفتار تشکرآمیزی از مخاطب دریافت هدیه، می ­رود،می­ تواند باعث تقویت مثبت اندیشی در تهیه کننده کادو شود.

هدیه دادن از لحاظ پزشکی

جنبه اجتماعی هدیه و کادو دادن

طبق نظر جامعه­ شناسان به نام و مطرح؛ رسم هدیه دادن ریشه­ ای کاملا ایرانی دارد. از این جهت می­ توان وجود رابطه اجتماعی و عاطفی عمیق میان ایرانیان را به این موضوع ربط داد. طبق نظر محققین هدیه دادن را می­ توان به عنوان یک سرمایه اجتماعی مهم در نظر گرفت که افراد جامعه آن را در زمانهای مختلفی بکار می­ برند. در فرهنگ ایرانی تقدیم هدیه تنها مخصوص ایام شادی نبوده است بلکه عقیده بر این بوده که دادن هدیه در ایام سوگواری نیز اثرات مطلوبی دارد.

هدیه دادن از جنبه اجتماعی

گاهی اوقات هدیه‌ای گرانقیمت شادی زیادی به همراه دارد و صمیمیت را افزایش می‌دهد اما در برخی موارد خصوصاً وقتی دلخوری پیش آمده و کدورتی شکل گرفته باشد، ارزشمندترین هدایا نیز تأثیر عاطفی و روانی گذشته را احیا نخواهد کرد و شکل و نوع هدیه در این باره فرق می‌کند. بهتر است افراد با یک شاخه گل یا دعوت فرد دلگیر شده به یک جلسه و نشست در فضایی مطلوب و صحبت‌کردن و یا عذرخواهی از او کینه و کدورت‌ها را رفع کنند. بنابراین درک موقعیت‌ها از اصل‌های نخستین در رعایت روابط صحیح اجتماعی و عاطفی است.

با کادوتینا بروز باشید و هدایای متفاوت و خاصی را تهیه کنید.

نظرات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.کادوتینا فروشگاه هدیه خاص 

یا از طریق اکانت  اینستاگرام ما را دنبال کنید.

0/5 (0 Reviews)
اشتراک گذاری با :